Logo VINCI
صفحه نخست > مقالات

Illustration image

سینماها در مراکز تجاری

نگاه ارتباطی به سینما

سالن‌های سینما همواره از مهم‌ترین چالش‌های سینمای ایران بوده‌اند. به‌طوری‌که عده‌ای مشکل سینمای کشور را کمبود «سالن‌ها» می‌دانند و عده‌ای کیفیت بد سالن‌های سینمایی را دلیل اصلی عنوان می‌کنند. نتیجه هرچه باشد یک حقیقت را نمی‌توان کتمان کرد که سالن سینما در ایران از دو منظر کیفیت و کمیت دچار مشکل اساسی است.

فارغ از کمبود سالن، از بزرگ‌ترین مشکلات سینماها، کیفیت لوازم و تجهیزات پخش فیلم است. پرده‌های سینما با ساختار پخش فیلم‌ها همخوانی ندارند. فیلم‌ها در ابعاد بسیار کوچک و در استانداردهای از رده خارج نمایش داده می‌شوند؛ در‌حالی‌که سینماهای امروز جهان با پرده‌های عریض خود خودنمایی می‌کنند. سیستم صوتی سالن‌ها به اندازه سیستم‌های صدابرداری‌ مشکل دارند. حتی امروز که بحث پخش سینمای دیجیتال در ایران مطرح است، مشکلات و کمبودها مانع از رسیدن سطح نمایش به استانداردهای جهانی است.

سینماهای کشور مشکلات اکوستیک صدا دارند، به‌طوری‌که وقتی در سالن نشسته‌اید، صدای‌های خارج از سالن سینما و سالن انتظار به گوش می‌رسد. نور اضافی که فلسفه اصلی سالن نمایش و تاریکی آن را زیر سؤال می‌برد، راحت نبودن صندلی‌ها و حتی کمبود امکانات رفاهی برای مخاطبان، ازجمله مشکلاتی است که سالن‌های سینمای ایران از نظر کیفی از آن رنج می‌برند. سالن‌های سینما در ایران نتوانسته‌اند همگام با پیشرفت‌های جهانی گام بردارند، اما این واقعیتی است که این سالن‌ها در ایران از نظر کیفی با آن مواجهند.

صنعت فیلم سازی در ایران که عمر و سابقه آن اینک به چندین دهه می‌رسد، در چند سال اخیر، رشد قابل توجهی داشته است و اشتیاق مردم برای حضور در سالن‌های سینما، از جنبه‌های رفاهی-تفریحی و از جهت ارتباط با رسانه تصویری رشد چشمگیری داشته است.

در حال حاضر با رشد مراکز تجاری در کشور، به‌خصوص در پایتخت، فضاهای سینمایی در طراحی این مراکز به عنوان بخش اصلی در نظر گرفته شده است. بنابراین تا حد امکان بسیاری از مسائل اصلاح و به روزرسانی شده است. در کلان شهر تهران در چند سال اخیر شاهد رشد مراکز تجاری بسیاری بوده‌ایم که از جمله آنها می‌توان به ارگ، کوروش، پالادیوم، پردیس، اریکه و... اشاره کرد که هرکدام بنا به طراحی و مقدار زیربنای خود، سالن‌های سینمایی نسبتاً خوبی را در فضای تفریحی خود جای داده‌اند.

مراکز خرید چند منظوره تجاری مراکزی‌اند که علاوه بر تأمین نیاز‌های کالایی مانند پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایش و بهداشتی و...... به تأمین سایر نیازهای مردم هم می‌پردازند. به همین منظور در شاپینگ مال‌ها شاهد حضور کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها، سالن‌های سینما، شهربازی، موزه و گالری‌های هنری و نظایر آنها هستیم. عموماً در طراحی و ساخت شاپینگ مال‌ها لزوم تعبیر این فضاها برای ترغیب مردم به ماندگاری و صرف بیشتر وقت در فضای تجاری بسیار ضروری است.

اگر هنر سینما را نوعی کالا فرض کنیم و به چشم تولید به آن بنگریم که راهی برای ارتباط با مردم دنیا ایجاد می‌کند، برای حضور در جامعه بزرگ جهانی و ارائه محصول با کیفیت و حمایت از تولید داخلی، باید همه زمینه‌ها را درنظر گرفت و فراهم کرد.